Start Roland Gustafsson

Prenumerera pÄ blogguppdateringar

Skriv din epostadress:



Om du anger din epostadress i fÀltet till höger kommer du fÄ ett mail varje gÄng det finns ett nytt blogginlÀgg att lÀsa pÄ elmbv.se.

Du kommer att fÄ ett mail frÄn feedburner.com, dÀr du uppmanas att bekrÀfta din adress.

Roland Gustafsson

Roland Gustafsson

Roland skriver om Sveriges kristenhet.

Website URL: E-mail: Den hÀr e-postadressen Àr skyddad frÄn spamrobotar, du mÄste ha Javascript aktiverat för att visa den

2008-09-09 01:00

50-Ärsfirande

I september 1958 fattade kyrkomötet beslut om införande av kvinnliga prÀster i Svenska kyrkan. Den mediala uppmÀrksamheten har varit stor inför 50-Ärsfirandet. Svenska kyrkan har grundlig information pÄ sin hemsida om tankar och planer för firandet:

Jubileet berör bÄde kvinnor och mÀn, det handlar om teologi, demokrati och mÀnniskosyn ... Vi vill med jubileet fira att Svenska kyrkan Àr en jÀmlik kyrka och att vi, inför framtiden tillsammans, kan fördjupas i den övertygelsen.

50 Är för prÀstvigda kvinnor.
Vad hÀnder under jubileet?

2008-08-26 01:00

Pröva andarna

Kristen media har i större eller mindre grad under de gÄngna mÄnaderna uppmÀrksammat vÀckelse- och helandemöten i Lakeland, Florida i USA. Tiotusentals mÀnniskor har besökt platsen och imponerats av extraordinÀra upplevelser av olika slag.

Jag fick nyligen frÄgan: Vad skall jag tÀnka och hur skall jag bedöma sÄdana fenomen? Ja, det Àr viktiga frÄgor och jag vill bara ge nÄgra antydningar för fortsatt forskning och eftertanke ...
2008-08-14 19:57

Missionstrender

Det har sedan i början av Äret pÄgÄtt samtal i frÄgor som berör mission och bistÄnd. Bakgrunden Àr bl.a. den profilförÀndring som skett genom att Svenska Kyrkans Mission lagts ner och ersatts av Svenska kyrkans internationella arbete.

Reaktionerna har inte uteblivit. Sture Hallbjörner skriver utmanande i Àmnet under rubriken Svenska kyrkans mission (SKM) in memoriam. 
En vecka i Kenya Àr avslutad. Det har varit mycket givande! En dag i Nairobi, tvÄ dagar tillsammans med Kerstin Nilsson i Rift Valley-distriktet, tre dagar pÄ Matongo (60-Ärsjubileum firades i fredags) och en dag pÄ Itierio i gÄr (dÀr ELMs arbete startade för 60 Är sedan). Höjdpunkten blev gudstjÀnsterna i gÄr: studentgudstjÀnst med 2 500 elever (!!) och ordinarie gudstjÀnst med c:a 500 deltagare. 

I eftermiddag far Rune och jag vidare till Etiopien. Kyrkoledningen har gjort upp ett intressant program, med besök i Addis Abeba, Asella, Qersa och Zwai. Vi kommer givetvis att samtala om behov av teologisk undervisning - i Etiopien och i Sverige.

Tack för omtanke och förbön under resan!
2008-07-18 19:53

Kan trenden brytas?

Tidningen Dagen rapporterar idag om hur nordiska missionĂ€rsinsatser halverats under de senaste tio Ă„ren – i första hand inom pingströrelsen. Den mest pĂ„tagliga förĂ€ndringen Ă€r i Sverige och Norge. Statistik frĂ„n Svenska MissionsrĂ„det visar att andra kyrkor och samfund befinner sig i en liknande situation.
LÀs hela artikeln: Nordens pingstmissionÀrer hÀlften sÄ mÄnga pÄ tio Är.
Sommar innebÀr i nÄgon mÄn nyhetstorka (inklusive bloggtorka). DÄ kan det vara lÀge att skjuta skarpt mot nÄgot fenomen för att, om möjligt, skapa rubriker. Det Àr inte ovanligt att kristna sammanhang hamnar i fokus. I en av landets ledande tidningar finns ett opinionsangrepp med anledning av en aktuell public service-utredning.

Att sÀnda gudstjÀnster i oredigerad form innebÀr att göra propaganda för en specifik livsÄskÄdning, en lÀra som dessutom ofta stÄtt i strid med de demokratiska normer och sanningskriterier som det offentliga samhÀllet sÀger sig stÄ bakom.
Norsk Luthersk Misjonssamband (NLM) samarbetar, precis som ELM-BV, med den Evangelisk-Lutherska Kyrkan i Kenya (ELCK). I samband med oroligheterna i början av Äret var NLM aktivt med i att pÄbörja en nödvÀndig försoningsprocess i landet. Vi har rapporterat om detta tidigare: God oppstart i forsoningen. 

Nyligen rapporterade tidingen Utsyn om hur försoningsarbetet pĂ„gĂ„r – dess med- och motgĂ„ngar: Fremedeles lang process.
Vid förmiddagens andakt lĂ€ste vi följande tĂ€nkvĂ€rda sanningar ur Min VĂ€n Ă€r min och jag Ă€r Hans – Andakts- och bönbok av Egon Olsson:

Allt Guds ord Àr rent frÄn slagg, han Àr en sköld för dem som tar sin tillflykt till honom. LÀgg ingenting till hans ord, sÄ att han beslÄr dig med lögn. Ords. 30:5-6.
SĂ„ avslutas en BrĂ€nnpunkt-artikel i Svenska Dagbladet nyligen. Det refereras till den tragiska hĂ€ndelsen i Amstetten i Österrike, vilken beskrivs som en överdriven skrĂ€ckfilm – men det Ă€r en verklighet!

Artikelförfattaren grÀver pÄ djupet. Hur kan nÄgot sÄdant ske och hur skall det kunna förklaras? En analys behövs, och hur hanterar t.ex. teologin ett sÄdant fenomen? Författaren Àr konfunderad och skriver:
2008-03-20 16:06

Det allra viktigaste

Vi befinner oss i slutet av fastetiden, pĂ„sken stĂ„r för dörren – kyrkoĂ„rets centrum och absoluta höjdpunkt. Finns det nĂ„gra övergripande, karaktĂ€ristiska drag i hĂ€ndelseförloppet och budskapet? LĂ„t mig lyfta fram nĂ„gra aspekter:

MÄlmedvetenhet
Evangelierna redogör för hur Jesu blick fixeras mot ett förestÄende drama. Omedelbart efter Petrus bekÀnnelse om Messias anges fÀrdriktningen: MÀnniskosonen mÄste lida mycket och förkastas av de Àldste och översteprÀsterna och de skriftlÀrda. Han mÄste dödas och pÄ tredje dagen uppvÀckas (Luk. 9:22).
<< Första < FöregÄende 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 NÀsta > Sista >>
Sida 9 av 10

MissionslÀnderna

Senaste blogginlÀgg

Kontakta oss

ELM-BV:s expedition
Smala GrÀnd 5
111 39 STOCKHOLM
Tel. 08-559 23 104
Fax. 08-22 59 22
Maila expeditionen

Plusgiro: 5 58 43-7
Bankgiro: 476-1144

Ordförande

LĂ€s mer...

Följ oss

facebook_32 twitter_32 rss_32 email_32

Flöde (RSS)

feed-image Prenumerera

Dagens bibelvers

Logga in